“Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.”
Matúš 6:8
My ľudia často čistote nepripisujeme veľký význam. Radi ju “zhadzujeme” z jej skutočnej pozície len preto, aby sme mohli pokračovať v čomsi príjemnom a nečistom. Boh o čistote však zmýšľa inak ako väčšina ľudí. Vo svätom Písme hovorí, že: “Nijaká protihodnota sa nevyrovná zdržanlivej (čistej) duši.” (Sirachovca 26:20). Počul som už viac ľudí povedať čosi v zmysle: “Veď je to až 6. a 9. prikázanie, sú aj dôležitejšie”. Toto tvrdenie nestojí na ničom inom ako na kompromise a poľavovaní v tom, čo vieme, že je veľmi dôležité. Skúsime sa dnes pozrieť na čistotu z opačnej strany a teda niečo si povieme o nečistote, čo to je a čo nám spôsobuje. Myslím, že všetci sme už o čistote počuli veľa kázní a prednášok a niektorým z nás to stačilo a pomohlo ale niektorí ešte stále nechápu prečo má význam sa o túto cnosť usilovať.
V úvode chcem ešte povedať, že čistota a nečistota nie sú veci, ktoré riešia len slobodní ľudia alebo ľudia vo vzťahu. O čistotu sa treba usilovať v každom stave (v rehoľnom, manželskom, single…). Najprv si povedzme čo je nečistota. Nečistota sa skladá z myšlienok, slov, skutkov, ktoré ničia nevinnosť. Toto je definícia z katechizmu. Svätí často prirovnávali čistotu k ľalii a nečistotu k tŕnitému kríku, ktorý všetko trhá a ničí. Práve preto na odčinenie hriechov proti čistote bol Ježiš tŕním korunovaný.
Svätí hovoria, že nečistí ľudia sú ako zvieratá, ktoré sa nevedia ovládať. Nie sú ako Boh a nie sú mu milí, keďže Bohu sa páči len to, čo je ako On. Nečistí preferujú uspokojovanie svojich túžob pred radosťou neba. Pýcha je hriech anjelov, lakomosť hriech ľudí a nečistota hriech surovca. Nečistota veľmi degraduje ľudstvo, ktoré je tak blízko pri Bohu. Je to práve nečistota, ktorou človek stráca svoju podobnosť s Bohom. Žiadny iný hriech neznečisťuje človeka tak veľmi a práve preto sa nazýva nečistotou. Môžeme si všimnúť, že nečistota je čosi Bohu veľmi nemilé (mnohí svätí by povedali odporné). Keď čítame sväté Písmo môžeme si všimnúť, že Boh počas časov toleroval a trpezlivo znášal mnohé hriechy, ale pokiaľ išlo o nečistotu bol vždy veľmi rázny a tvrdý. Boh nepotrestal svoj ľud keď si postavili modlu zo zlata (čím sa prehrešili proti 1. prikázaniu) ale potrestal veľmi tvrdo Sodomu a Gomoru. Na viacerých miestach vo svätom Písme máme dôkaz a príklad Božieho zásahu proti tým, ktorí žili nečisto. Z toho môžeme vyvodiť záver, že Boh si čistotu veľmi váži a nečistotu nenávidí.
“Cudzinkine pery sú medom z plásta tečúcim a jej hrdlo je hladšie nad olej. Lež koniec s ňou je horkejší než palina a ostrejší ako meč na dve strany brúsený”
(Príslova 5:4)
Svätý Hieronym tvrdí, že tento hriech je horkejší ako žlč. Nečistí nemôžu mať svetlo Ducha Svätého a ich porozumenie je úplne zatemnené. Často vidíme, že nečistota je práve ten hriech, ktorým sa začne úpadok aj ešte nedávno dobrej duše. Takéto duše nemajú svetlo od Boha, ktoré by ich viedlo a ukazovalo im, čo je správne a čo nie. Keď sa človek zníži na úroveň zvierat, stráca rozum, ktorý je presne to, čo nás od nich odlišuje. V Žalmoch čítame, že z takéhoto človeka sa stáva čosi ako kôň alebo mulica, ktorí nemajú žiadny rozum. Ďalej nás varuje aj svätý Pavol, ktorý píše: “Živočíšny človek neprijíma veci Božieho Ducha; sú mu bláznovstvom a nemôže ich pochopiť, lebo ich treba duchovne posudzovať” (1. Korinťanom 2:14). Bol to práve tento hriech prostredníctvom ktorého kráľ Šalamún stratil svoju múdrosť a bol tak zaslepený, že sa začal utiekať k pohanským bohom.
Okrem už spomínaných problémov nečistota spôsobuje aj oslabnutie vôle. Spôsobuje akúsi paralýzu v konaní dobrých a ťažkých skutkov. Nečistota je taktiež jednou z mocných nástrah Satana a tí, ktorí do tejto pasce spadnú len ťažko vyviaznu. Nečistota vedie aj k iným ďalším hriechom: k žiarlivosti, nenávisti, k vraždám atď. Príklad čohosi podobného máme v Henrichovi VIII. Nečistota spôsobila jeho rozpor s Rímom a pápežom, jeho odchod z katolíckej Cirkvi a následný odchov mnohých ďalších veriacich do cirkvi, ktorú si on vytvoril podľa svojich vlastných nečistých žiadostí. Svätí hovoria, že nečistota je hriech, ktorý Boh často trestá už za života človeka. Nečistý človek preto stráca pokoj mysle a často aj zdravie. Svätý Pavol píše: “Varujte sa smilstva! Každý hriech, ktorého by sa človek dopustil, je mimo tela; kto však smilní, hreší proti vlastnému telu” (1. Korinťanom 6:18). Na inom mieste v Písme sa píše: “Lebo uvedomte si a pochopte, že ani jeden smilník, ani nečistý, ani chamtivec, čo je modloslužobník, nemá dedičstvo v Kristovom a Božom kráľovstve” (Efezanom 5:5). V Zjavení svätého Jána sa píše, že do neba nemôže vstúpiť nič nečisté (Zjavenie 21:27). “Lebo ak budete žiť podľa tela, zomriete” (Rimanom 8:13). Potešenie plynúce z nečistoty je chvíľkové, zatiaľ čo trest je večný.
Prečo aj napriek tomuto všetkému ľudia čistotu neriešia ? Povedal by som, že je to spôsobené najmä lenivosťou sa zaprieť a istý čas trpieť. Veľa ľudí v dnešnej dobe žije extrémne pohodlne a zapieranie sa je im cudzie. V kontexte čistoty sa dnes často stretávame s ťažkou voľbou a to je voľba medzi zlom (čiže hrešiť proti čistote) a utrpením (čiže sebazapieraním). Niekedy sa musíme rozhodnúť vytrpieť to, že isté pôžitky v istých situáciach musia ísť bokom. Nevolíme teda medzi menším a väčším zlom ako si niektorí často myslia, ale medzi zlom a utrpením. No a tu si mnoho ľudí vyberie radšej zlo, ktoré si samozrejme ospravedlnia, ako by mali trpieť a zaprieť sa. Myslím, že máme veľmi pekný príklad v Ježišovi pokiaľ ide o to ako trpieť a ako sa zapierať. On nám ukázal, že na ten čas, ktorý trávil na zemi sa zriekol všetkého dobrého a príjemného čo v nebi mal a my ako jeho nasledovníci by sme mali robiť podobne, čiže bez ohľadu na to, čo nás takéto zapretie bude stáť.
Ako teda žiť čistejšie ?
Existuje viac spôsobom a prostriedkov na dosiahnutie väčšej čistoty. Medzi tie, o ktorých ste už určite počuli patrí prijímanie sviatostí, čiže častá svätá spoveď a sväté prijímanie. Tak isto účasť na svätej omši. Modlitba má v tejto oblasti veľkú moc, pretože keď sa modlíme, robíme čosi duchovné, teda opak toho telesného. Z modlitieb, ktoré sú veľmi užitočné a účinné pre zvládanie pokušení v oblasti čistoty spomeniem najmä svätý ruženec, ktorý odporúčam modliť sa úplne každému, ale špeciálne tým, ktorí bojujú v tejto oblasti. Panna Mária je dokonalý príklad čistoty, môžeme sa k nej utiekať a ona nám s radosťou pomôže. Svätý Louis de Montrort povedal: “Ak bojuješ s hriechom začni sa modliť ruženec každý deň. Buď prestaneš hrešiť, alebo sa prestaneš modliť ruženec.”
Na záver už len myšlienka svätého Pavla. On nám radí, aby sme od hriechov spojených so 6. prikázaním utekali. V tomto prípade je to oveľa bezpečnejšie ako sa pokúsiť bojovať. Preto pokúsme sa nebyť pyšní a myslieť si, že my to zvládneme, lebo už s Bohom dlho žijeme, ale spravme tak ako nám radí svätý Pavol a utekajme od všetkých nečistých príležitostí.